Коя съвременна жена не е чувала името Ив Сен-Лоран или пък просто Сен-Лоран? Няма такава! Това е името на един от най-известните модни брандове в света и не само – това е името на великия иноватор, който се осмелил да измести статуквото и записал нова история в модата, а именно дизайнерът Ив Хенри Донът Матю-Сен-Лоран.
Ив Сен-Лоран е роден в Алжир през лятото на далечната 1936 година в семейството на адвокат. Още от дете проявява интерес към модата и започва да прави хартиени кукли-модели. В ранните си тинейджърски години създава рокли за своята майка – Люсиен, която го подкрепя и помага да осъществи мечтите си, и двете му сестри – Мишел и Бриджит.



През далечната 1953-та Сен Лоран участва в конкурс за млади модни дизайнери, организиран от International Wool Secretariat. След като е класиран на първо място, бива поканен на церемонията по награждаване в Париж, на която отива заедно със своята майка. По време на престоя си там, двамата се срещат с главния редактор по онова време на емблематичното модно списание “Vogue” – Мишел Де Брюноф.

Брюноф е впечатлен от скиците на младият тогава Ив и по негов съвет 17-годишният младеж записва обучителен курс в Chambre Syndicale de la Haute Couture.
По-късно същата година младият талант отново взима участие в конкурса на International Wool Secretariat и за пореден път печели, като побеждава своя приятел Фернандо Санчез и днес изключително популярния Карл Лагерфелд. Не дълго след конкурса Сен-Лоран изпраща свои скици на Мишел Де Брюноф, който ги харесва и в последствие организира среща със звездния дизайнер Кристиян Диор. И познайте! Диор вижда потенциала в младия Ив и веднага го наема на работа.

Едва няколко години по-късно (през 1957-ма), когато Диор е едва на 52 години, той обявява талантливият Ив Сен-Лоран за негов наследник. Така само 21-годишен той става главен дизайнер на модна къща Dior и още с пролетната си колекция спасява модната империя от финансов крах. А творбите му, придържащи се към, но същевременно смекчаващи остротата на колекцията New Look на Dior, го нареждат сред световните звезди в модната индустрия. Емблематична в историята остава т.нар. “trapeze dress”.



Същата година през октомври, за съжаление на всички, Кристиан Диор умира. Може би го е усещал, може би е знаел, че друг велик трябва да го наследи. Кой ли би могъл да каже…
Едва встъпил в длъжност, тепърва “прохождащият” дизайнер с иновативно мислене бързо и непоколебимо жъне успехи, но уви, през 1960 година се налага да се завърне в Алжир като войник от френската армия по време на алжирската война за независимост. Чувствителният Ив претърпява сериозна душевна травма, която го изпраща в болница. По време на лечението си там получава известие, че е освободен от позицията си в компания Dior (вече собственост на Марсел Бусак). В следствие състоянието му се влошава и бива преместен в друга болница, където лечението включва психотропни вещества, успокоителни и електрошокова терапия. Това, за жалост, бележи и началото на сериозни за него ментални проблеми и зависимостта му към наркотиците, а по-късно и алкохола.
Сен-Лоран обаче не се примирява и през ноември същата година съди Dior за неправомерно прекратяване на договора между тях и печели делото с обезщетение в размер на 48 хил. паунда.
След възстановяването си заедно със своя партньор – индустриалеца Пиер Берже, и с финансиране от милионера Дж. Мак Робинсън, откриват своя модна компания, гордо носеща името на дизайнера (Yves Saint Laurent YSL).

Може би се чудите какво се случва след това? Сега ще загатнем само, но във втората част на статията ще научите подобности около този изключителен творец и модата, която ни е завещал. След създаването на YSL започва бурно развитие на бранда, множество успехи за дизайнера и компанията, а едно от най-значимите му постижения касае не само модата, но и равенството на половете. Ив дава свобода и самочувствие на жените, пък висшата мода прави достъпна за по-широк кръг хора със своите Pret-a-Porter House YSL.

* Снимките са собственост и са копирани от The Fondation Pierre Bergé– Yves Saint Laurent, Musée Yves Saint Laurent Paris и други източници. Мамасита Мода не претендира за авторско право над снимките.
You must log in to post a comment.